Sandvik palaa Baumaan ja esittelee uusia innovaatioita

22.03.2025 12.00

Sandvik_Bauma_2025.jpg

Sandvik Mining and Rock Solutions esittelee uusimpia ratkaisujaan kaivos- ja urakointiteollisuudelle Bauma-messuilla Münchenissä 7.–13.4.2025.

Messuvierailla on mahdollisuus tutustua Sandvikin uutuustarjontaan, joka muokkaa kaivos- ja urakointiteollisuuden tulevaisuutta ja edistää alojen vastuullisuutta tinkimättä tuottavuudesta tai tehokkuudesta. Messuosastolla esiteltävien ratkaisujen keskiössä ovat digitaalisuus ja kestävyys.

”Olemme jälleen mukana Baumassa, maailman johtavassa urakointi- ja kaivosteollisuuden messutapahtumassa, ja esittelemme osastollamme uusia innovatiivisia teknologiaratkaisuja”, toteaa Sandvik Mining and Rock Solutions -liiketoiminta-alueen johtaja Mats Eriksson. ”Sandvik esittelee laajan valikoiman uutuuksia, jotka vastaavat asiakkaidemme kasvaviin turvallisuus-, suorituskyky- ja kustannustehokkuusvaatimuksiin.”

Sandvik_Pantera_DP1510i.jpg

Sandvikin osastolla Baumassa on esillä uusi Pantera™ DP1510i -porauslaite, joka päivityksen myötä tarjoaa parempaa tunkeutumisnopeutta, porauksen tarkkuutta ja polttoainetehokkuutta uusien komponenttiratkaisujen kautta. Sandvikin osastolla pääsee näkemään myös Ranger™ DX810i -porauslaitteen, joka on ihanteellinen valinta suurta porauksen peittoalaa arvostaville urakoitsijoille. Messukävijät voivat tutustua myös maanpäällisen porauksen uusiin digiratkaisuihin ja lisäksi nähdä tulevaisuuden laitteen, sillä Sandvik tuo nähtäville sähkökäyttöisen Commando™-sarjan porauslaitteen.

Sandvik_porakalustot.jpg

Sandvik esittelee osastollaan myös uusinta porakalustotarjontaansa. Nähtävillä ovat esimerkiksi porauksen tuottavuutta merkittävästi parantavat innovatiiviset CT55- ja CT67-järjestelmät, joiden liitosten kaareva kierre on suunniteltu maanpäälliseen kaivostoimintaan ja louhoksille. Nähtävillä ovat myös Sandvik Alpha® 340- ja 360 -porakalustot Speedy Bit-kruunuilla kalliorakentamiseen ja peränajoon sekä lisäksi uusin huippusuorituskykyinen DTH-vasara Malleo™ RH570 kruunuineen. Osastolla kerrotaan kattavista porakalustopalveluista, Centrevo™-digiratkaisuista, uusista huipputason teroitustyökaluista sekä käytettyjen kovametalliterien kierrätysohjelmasta, joka parantaa koko arvoketjun vastuullisuutta.

Sandvik_kalliontuennan_ratkaisut.jpg

Messukävijöillä on mahdollisuus tutustua lisäksi Sandvikin uusimpiin kalliotuennan ratkaisuihin, kuten kemikaalien, injektointiaineiden, pulttien, geoteknisten järjestelmien ja digiratkaisujen uusimpiin innovaatioihin, jotka tukevat niin toimintojen vastuullisuutta, tuottavuutta ja tehokkuutta.

Sandvik_huoltoratkaisut.jpg

Sandvikin osastolla voi tutustua myös kattaviin varaosa- ja huoltopalveluihin sekä korjaus- ja päivityskitteihin, jotka on suunniteltu porakoneisiin sekä muille keskeisille pääkomponenteille. Osastolla esitellään myös Sandvikin uusimpia digitaalisia ratkaisuja, joiden avulla voi kehittää laitteiden parasta käyttöastetta, luotettavuutta ja tuottavuutta.

Sandvik_Mako.jpg

Messukävijöille esitellään MAKO™ -kulutussuojauksia, jotka tarjoavat lastauskoneiden kauhoille parhaan mahdollisen suojan ja pidentävät kauhan käyttöikää merkittävästi vaativimmissakin kaivosolosuhteissa.

Sandvik_ACS.jpg

Sandvik esittelee osastollaan lisäksi uusia murskauksen ja seulonnan ratkaisuja kiven ja mineraalien käsittelyyn. Messukävijät voivat tutustua ACS-järjestelmään, joka on alan johtava seulojen ja kartiomurskainten ohjaus-, valvonta- ja automaatioratkaisu. Osastolla tullaan demonstroimaan murskausta ja seulontaa tehostavaa digiavustajaa SAM by Sandvikia ja lisäksi uutta DeckMapp™-sovellusta, joka helpottaa seulaverkkojen ennakoivaa kunnossapitoa. Uudet ratkaisut edistävät tulevaisuuden datalähtöistä toimintaa.

Osastolla on nähtävänä myös teknologisesti edistyksellinen ja suurikapasiteettinen Sandvik CH830i -kartiomurskain. Tämä jälkimurskaukseen suunniteltu murskain tarjoaa erinomaista tuottavuutta ja kustannustehokkuutta kaivoksille ja kiviainestuotantoon.

Sandvik toivottaa vierailijat tervetulleeksi messuosastolleen numero 149, joka sijaitsee Neue Messe Münchenin messukeskuksen hallissa C2.

23.04.2025 14.00Koneosapalvelu mukana Mansen Mörinöillä 25.-26.4.2025
23.04.2025 10.30Uusi kaivukoneratkaisu yhdisti sähkövoiman ja tarkan koneohjauksen
23.04.2025 9.00Hyviä uutisia! Tulossa nyt perjantaina Mansen Mörinät -erikoislähetys - lähde mukaan!
18.04.2025 19.00KATSO TÄSTÄ 18.4. LÄHETYS! Pääsiäisviikon maarakennus, kuljetus ja metsäalan uutisia
17.04.2025 15.00Mansen Mörinät 2025: Suomen Rakennuskoneella tarjolla parasta meininkiä
16.04.2025 11.00Rakennuskustannukset nousivat 0,3 % maaliskuussa 2025 vuoden takaisesta
15.04.2025 16.38Uusi betoninen palkkisilta palauttaa kaivatun liikenneyhteyden Lieksanjoen yli loppuvuodesta 2026
15.04.2025 9.36Renault Trucks ja Schwing-Stetter mullistavat betonikuljetuksen - 5-akselinen täyssähköbetoniauto ensiesittelyssä Bauma-messuilla
15.04.2025 8.00Porahuoltopalveluja pohjoisen Suomen alueella
14.04.2025 12.00Bauma 2025: Rakennuskoneiden tulevaisuus nähtiin Münchenissä

Siirry arkistoon »