Tehokasta kiilaamista poravaunulla

16.06.2025 9.30

mkr1.jpg

Rock MKR Oy otti lokakuussa käyttöön jo toisen uuden Stonepower Spider poravaunun tämän vuoden aikana – kuvassa ollaan louhimassa putkityömaalla Espoon Otaniemessä, Dipolin edustalla. Kokenut porari Lauri Peussa on tyytyväinen uuteen Spideriin: 
- Stonepower tekee jatkuvaa kehitystyötä asiakasta kuunnellen. Erityisen iso kiitos valmistajalle lähtee siitä, että vaunujen huolto pelaa loistavasi ja osaavaa teknistä tukea saa aina kun sitä tarvitsee.

Kiilaaminen yleistyy louhinnan työmenetelmänä erityisesti asutuskeskuksissa, missä räjäyttäminen ei ole mahdollista turvallisuuden ja infrarakenteiden takia. Kiilaustyöhön löytyy entistä tehokkaampia menetelmiä, kuten poravaunu millä hoituu sekä reikien poraaminen että hydraulinen kiilaus.

Rock MKR Oy hoitaa monipuoliset louhintatyöt vuosikymmenten kokemuksella Pääkaupunkiseudulla ja Uudellamaalla sekä tarvittaessa myös muualla päin maata.

- Teemme rakennusten pohjienlouhinnat, kanaalilouhinnat kunnallistekniikalle, tiepohjalouhinnat, piha-alueiden louhinnat ja vedenalaiset louhinnat. Olemme haastavien tehtävien erikoisosaaja yksittäisten kivien poistoista aina isoihin asutuskeskus louhintoihin. Käytössämme on nykyaikaiset työmenetelmät räjäytyksistä räjähteettömään irrotukseen ja vaijerisahaukseen. Kivenkova ammattitaito ja tehokas organisaatio ilman välikäsiä tekee toiminnastamme laadukasta ja ketterää asiakkaiden kaikenlaisten louhintatarpeiden hoitamiseen nopeasti sovitun aikataulun mukaan, kertoo yrittäjä Arto Soininen.

mkr2.jpg
Spider on varustettu pora- ja kiilapalkilla, mikä mahdollistaa reikien poraamisen ja hydraulisen kiilaamisen Darda C20 -laitteella ilman työlaitteiden aikaa vievää vaihtelua.

Porakalustoa kaikkiin tarpeisiin

Porauskalustoa Rock Makerilla on käytössä laajasti ja uusiin laitteisiin investoidaan tasaisesti:

- Uusin poravaunu, pora- ja kiilapalkilla varustettu Stonepower Spider, otettiin käyttöön nyt lokakuussa ja samanlainen Spider porapalkilla tuli meille jo aiemmin kevättalvella. Spiderin ehdottomia etuja on ympäripyörivyys ja pitkä ulottuma, mikä mahdollistaa suuren reikämäärän tekemisen samoilta telansijoilta, mikä myös nopeuttaa työskentelyä, kun aika ei kulu vaunun turhaan siirtelyyn. Lisäksi isompia vaunuja löytyy kaksi Sandvik 550 mallia ja yksi 560 malli. Ja pienemmän pään vaunuina käytössä on neljä Sandvik Commandoa ja yksi sellainen on tulossa lisää vuodenvaihteen jälkeen.

Poraamista riittää erityisesti kunnostuspuolella

Rock Makerin porauskalusto on ollut hyvin työllistettynä, vaikka rakentamisessa eletäänkin edelleen haasteellisia aikoja.

- Erilaisia putkityökohteita kuten maalämpökanavien reittien tekoa on ollut tosi paljon sekä erilaisia katutöitä; jonkin verran on louhittu myös uudisrakennuskohteita. Parhaimmillaan meillä on ollut töissä 13 vaunua eli oman kaluston lisäksi hyödynnämme urakoissa yhteistyökumppaneiden Louhinta-Ässien ja PLP-Kiven vaunuja, toteaa Soininen.

mkr4.jpg
Stonepowerin vaunut tunnetaan ympäripyörivyydestään, pitkästä ulottumasta ja hyvästä maastokyvystä. Spiderissa on nyt kaksi tukitassua, joten vaunu pysyy entistä tukevammin paikoillaan porattaessa.

Kiilaaminen alkaa olla yleisin työmenetelmä

Asutuskeskuksissa tehtävissä louhintatöissä kiilaaminen on noussut johtavaksi työmenetelmäksi.

- Räjäytystä käytetään enää todella harvoin, sillä kiilaaminen on paljon turvallisempaa ja äänettömämpää eikä se vahingoita olemassa olevia infrarakenteita. Ja kun menetelmät ovat kehittyneet niin kiilaamalla saadaan tehtyä louhintaa aiempaa nopeammin, joten ero räjäytyslouhinnan nopeuteen on kaventunut mikä sekin nostaa kiilaamisen suosiota projekteissa muiden selkeiden etujen ohella, sanoo Soininen.

Kiilaamisen jatkuva yleistyminen näkyy myös Rock Makerin kalustohankinnoissa.

- Nyt käyttöön otettu Stonepower Spider on varustettu pora- ja kiilapalkilla, eli sillä pystyy poraamaan reiät ja kiilaamaan kallion halki ilman että työlaitteita tarvitsee vaihtaa. Kiilana koneessa on Darda C20, mikä sopii kokonsa puolesta Spideriin oikein nätisti. Lisäksi meiltä löytyy toinen C20 kiila, joilla voidaan kiilata 76 mm reikiä 700 mm syvyyteen sekä kaksi Splitstone S220 kiilaa, joilla kiilataan 89 mm reikäkokoa kiilaussyvyyden ollessa 1200 mm – näitä käytetään kaivukoneilla. Pienemmän ja tarkemmat kohteet hoidetaan Dardan käsikiiloila, kertoo Soininen ja toteaa että myös seuraavan isomman poravaunun hankinnassa soveltuvuus kiilaamiseen on ehdoton kriteeri, pohtii Soininen.

mkr5.jpg
Vinssi on siirretty alavaunun etupuolelle, millä helpotetaan liikkumista ja  paikoilleen ankkurointia haastavissa maastoissa.

Spider on tehokas kone kiilatyömailla

Marraskuun puoliväissä Rock Makerin kokenut porari Lauri Peussa oli putkityömaalla Espoon Otaniemessä uudella Stonepower Spider -vaunulla.

- Tässä Dipolin edustalla on meneillään katualueen louhinta kiilaamalla, sillä räjäyttämistä ei saa tehdä, kun maanalla menee paljon tunneleita ja muita rakenteita eikä se ole turvallista vilkkaassa taajamassa muutenkaan. Ja ihan nopeasti louhinta sujuu tällä Spiderilla missä on hydraulinen kiila poralaitteen rinnalla, toteaa Peussa.

Peussa on muutenkin tyytyväinen kotimaisiin Stonepowerin vaunuihin:

- Aloitin poraamaan Stonepower Scorpionilla seitsemän vuotta sitten ja sitten on tullut käytettyä aika paljon näitä Spidereita, joiden ulottuvuus ja ympäripyörivyys helpottavat työskentelyä ahtaissa ja maastoltaan vaikeissa kohteissa. Tämä uusi vaunu on taas kehittynyt jopa kevättalvella käyttöön tulleeseen Spideriin verrattuna eli Stonepowerin kehitystyö on jatkuvaa ja asiakkaita kuunnellaan. Uutta on nyt mm. se, että peräpuolella on kaksi tukitassua, joten koneen saa entistä tuekvammin paikoilleen ja vinssi on siirretty vaunun etupuolelle. Erityisen iso kiitos valmistajalle lähtee siitä, että vaunujen huolto pelaa loistavasi ja osaavaa teknistä tukea saa aina kun sitä tarvitsee.

07.07.2025 9.00Kansallisen mineraalistrategian toimeenpano on käynnistynyt
05.07.2025 11.00Betolarin uusi metallinerotusteknologia tukemaan Anglo Americanin sitoutumista kiertotalouden edistämiseen
04.07.2025 18.00KATSO TÄSTÄ OKRA 2025 -ERIKOISLÄHETYS! Laaja raportti maatalousnäyttelystä - paljon asiaa koneista ja urakoinnista
02.07.2025 11.00Novatron julkaisee Dual Work -koneohjauksen porauslisälaitteella varustettuihin kaivinkoneisiin
30.06.2025 11.00Lohkare Infra Oy nousee suoraan alan suurimpien infrarakentajien joukkoon Suomessa
30.06.2025 8.00Wieska lumilingot ja takalanat JPT Sercon omistukseen
28.06.2025 7.30Tehoa ja tarkkuutta rotaattorin pihtien käyttöön
27.06.2025 21.00KATSO TÄSTÄ 27.6. LÄHETYS! Mielenkiintoinen kooste maarakennus, kuljetus ja metsäalan hyviä uutisia
27.06.2025 7.30Järeää kaivukonetyötä sähkön voimalla
26.06.2025 7.30Ketjukaivureilla kaapelit piha-alueille

Siirry arkistoon »