Epiroc Finland mukana Maxpossa 28.-30.8.202522.08.2025 11.00
Epiroc Finland esittelee tukun innovatiivisia koneita, laitteita ja huoltopalveluita Suomen suurimmassa maanrakennus- ja ympäristönhoitokoneiden tapahtumassa Maxpossa. Tapahtuma järjestetään 28.- 30.8.2025 Hyvinkään lentokentällä. Epirocin osastolla A68 nähdään laaja kattaus uusinta teknologiaa edustavia, turvallisia kaivos- ja louhintalaitteita, hydraulisia lisälaitteita, porakalustoa ja huoltopalveluja. Liikkuvuutta ja polttoainetaloudellisuutta pengerporaukseen Pengerporauslaitteista osastollamme on esillä SmartROC T30 R, joka on uusin poravaunumme kokoluokassaan. Tämä poravaunu on erinomainen valinta keskikokoisille ja vähän suuremmillekin työmaille. Se on mitoitukseltaan erittäin kompakti, joten sitä on helppo kuljettaa työmaalta toiselle. Poikkeuksellinen ulottuvuus kattaa 5,7 metriä 90 (45/45) asteen sektorissa säästäen aikaa ylimääräisiltä siirroilta.
Vakiona on kauko-ohjaintoiminto, joka tarjoaa kaltevuus ja syvyystiedot suoraan näytölle. Laitteen telaketjut ja matala painopiste tarjoavat erinomaiset maasto-ominaisuudet, jonka lisäksi tangonkäsittelyjärjestelmä lisää tuottavuutta ja parantaa turvallisuutta. Esillä on myös Epirocin päivitetty ja entistäkin tehokkaampi SmartROC T40 MKII-poravaunu, joka on saanut uuden entistä tilavamman ja ergonomisemman ohjaamon. Luokkansa johtava polttoainetehokkuus, älykkäät ominaisuudet ja lisääntynyt automaatio tekevät tästä vaunusta voittamattoman omassa luokassaan. Molemmat poravaunu ovat saatavissa äänenvaimennusvarustuksella, joka tekee niistä entistäkin ympäristöystävällisempiä.
Maksimaalista poraustehoa tuotantoporauskalustolla Osastollamme on myös esillä laaja valikoima porakalustoa, jolla maksimoidaan porausteho, reikäsuoruus ja kaluston kesto. Esillä on mm. CopRod Under Ground-iskupää ja -terä, uppoporaus sekä pienemmät päältälyövien poralaitteiden tuotteet. Mukana on myös kiertoporausterä hieman isompien reikien poraukseen! Hydraulisten lisälaitteiden valikoima Epirocin hydraulisia lisälaitteista esillä ovat hydrauliset iskuvasarat sekä purkupulveroija. Tänä vuonna järeintä HB -mallisarjaa Maxpossa edustaa HB 2500 -iskuvasara. Mallisarjan perusrakenne on perinteinen sidepultein koottu kolmiosainen iskukoneisto ja erillinen runkokotelo. Tässä mallissa vakiona on mm. automaattinen iskutehon säätö AutoControl ja tyhjäiskun eston päälle – pois kytkentä automaattisesti. Valinnaisena varusteena tähän malliin saa myös Dust Protection- pölysuojauksen, joka estää kivien ja pölyn pääsyn terän ja teräholkin väliin.
Epirocin purkulaitteiden valikoimaa Maxpossa edustaa DP 1820-purkupulveroija, joka soveltuu hyvin ensivaiheen teräsbetonin purkuun. Hydraulinen 360 asteen kääntö nopeuttaa työtä ja suora profiili leuoissa toimii parhaiten rakennuksen ensivaiheen purkutyössä. Tehokkuutta lisää myös leuan nopeat avautumis- (1,6 sekuntia) ja sulkeutumisajat, (1,8 sekuntia). Kaikki Epiroc -lisälaitteet voidaan varustaa HATCON -paikannus- ja käyttötuntiseurannalla. Laitteen avulla omistaja ja käyttäjät voivat seurata laitteen sijaintia, huoltotarpeita ja käyttöaikaa samalta sovellukselta kuin muita Epiroc -laitteitaan. Lämpimästi tervetuloa tutustumaan kattavaan tuote- ja palveluvalikoimaamme sekä poraamaan virtuaalisesti simulaattorin avulla! |





Lisäksi esillä on keskikokoinen MB 1200-vasara sekä legendaarisesta valurunkoisesta SB - mallisarjasta SB 1102. Suosittu SB-mallisarja tarjoaa valtavan iskutehon kompaktissa paketissa, mikä on tehnyt näistä vasaroista suuria tuntimääriä erikoistöissä urakoivien suosikin. Ylivoimaisen helppo huollettavuus ja hydrauliikan säädettävyys eri alustakoneille ovat ominaisuuksia, joita ei edelleenkään muualta löydä.