Oulun Lämpöputkitus Oy liittyy osaksi Lohkare Infra -konsernia

08.04.2026 9.00

lohkare1541e43c-0b95-42da-b878-7081daa23950-w_576_h_1000.jpg

Oululainen kaukolämpörakentamiseen erikoistunut Oulun Lämpöputkitus Oy on liittynyt osaksi Lohkare Infra -konsernia 1.4.2026 alkaen.

Vuonna 2011 perustettu Oulun Lämpöputkitus on perheyritys, joka on vakiinnuttanut asemansa luotettavana urakoitsijana erityisesti kuntien ja energiayhtiöiden kumppanina. Yhtiö toimii Oulusta käsin ja toteuttaa projekteja pääosin Pohjois-Suomen alueella. Yritysjärjestelyn jälkeen Oulun Lämpöputkitus jatkaa toimintaansa itsenäisesti omalla nimellään ja nykyisellä organisaatiollaan. 

”On hienoa liittyä osaksi Lohkare Infran joukkoa, eli tiimiä, joka koostuu infra-alan huippuosaajista. Tämä vahvistaa merkittävästi resurssejamme, laajentaa osaamistamme ja parantaa entisestään kykyämme palvella asiakkaitamme”, Oulun Lämpöputkitus Oy:n toimitusjohtaja Matti Ohenoja kertoo. 

Oulun Lämpöputkituksen vahvuus perustuu kokeneeseen henkilöstöön, moderniin kalustoon ja varmaan toteutukseen, jossa projektit etenevät suunnitellusti ja laadusta tinkimättä. Yrityksen vuoden 2025 liikevaihto oli 8,2 milj. euroa ja se työllistää 28 henkilöä. 

Osana Lohkare Infra -konsernia yhtiö pystyy jatkossa vastaamaan entistä laajempiin hankkeisiin ja hyödyntämään konsernin yhteisiä resursseja sekä osaamista. Tämä tukee erityisesti toimitusvarmuutta ja kykyä toteuttaa projekteja kasvavassa energia- ja infrarakentamisen markkinassa. 

“Oulun Lämpöputkitus tuo Lohkareeseen vahvaa erikoisosaamista kaukolämpöverkostojen rakentamisesta ja saneerauksesta. Yhtiö täydentää konsernin kokonaisuutta ja tukee strategiaamme rakentaa valtakunnallisesti merkittävä infra-alan toimija”, Lohkare Infra -konsernin toimitusjohtaja Jussi Niemelä kertoo. 

Lohkare Infra -konserniin kuuluvat entuudestaan VM Suomalainen Oy, Lännen Alituspalvelu Oy, Oteran Oy, Länsi-Suomen Verkkopalvelut Oy, Infra Kiri Oy, sekä Maalinja Oy ja EPR-Asennus Oy. 

Lohkare Infra on yksi Suomen nopeimmin kasvavista infra-alan konserneista. Sen toimintamalli perustuu hajautettuun ja yrittäjähenkiseen johtamiseen, jossa yhtiöt säilyttävät oman identiteettinsä ja toimintatapansa hyötyen samalla yhteisistä resursseista ja kehittämisestä.

10.04.2026 22.00KATSO TÄSTÄ 10.4. LÄHETYS! Kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisissa kevään ajankohtaista asiaa
10.04.2026 16.10Olander luottaa Willeen
10.04.2026 10.00Oikea Konekauppa alkaa myydä ja huoltaa Solis ja Thaler tuotteita Suomessa
08.04.2026 12.10Metso solmi merkittävän sopimuksen kuparinjalostusteknologian toimittamisesta greenfield-projektiin Peruun
08.04.2026 11.00Raskaspari järjestää raskaan kaluston kiertueen jälleen toukokuun alussa
08.04.2026 9.00Oulun Lämpöputkitus Oy liittyy osaksi Lohkare Infra -konsernia
03.04.2026 18.00KATSO TÄSTÄ! Ammattilehden Hyviä uutisia! lähetys täyttää kuusi vuotta - Pääsiäisen lähetyksessä tarjolla laaja kattaus maarakennus, kuljetus ja metsäalan asiaa
03.04.2026 10.00Ammattilehden Hyviä uutisia! lähetys täyttää kuusi vuotta - tuotettu jokaisena viikkona eli 312. perjantaina peräkkäin
02.04.2026 11.00Auris käynnistää bioperäisen hiilidioksidin teollisen hyödyntämisen
30.03.2026 8.30Kamera- ja kalustonhallintajärjestelmien ykkösvalinta

Siirry arkistoon »