Stonepower esittelee maailman ensimmäisen täyssähköisen poravaunun - Stone eScorpion mullistaa kaupunki- ja tunnelilouhinnan

06.05.2026 11.00

eScorpion_Main-low.jpg

Suomalainen kallionporausteknologian edelläkävijä Stonepower on tuonut markkinoille maailman ensimmäisen täyssähköisen poravaunun.

Uusi Stone eScorpion on kehitetty erityisesti haastaviin kaupunkiolosuhteisiin ja suljettuihin tiloihin, kuten tunneleihin ja rakennusten sisälle, joissa vaaditaan ehdotonta päästöttömyyttä ja hiljaista käyttöääntä työn tehokkuudesta tinkimättä.

Päästötöntä voimaa ja monipuolisuutta ympäristöä kunnioittaen

Täyssähköinen eScorpion ei tuota lainkaan hiilidioksidi- tai pakokaasupäästöjä, mikä tekee siitä erinomaisen valinnan tiheään asutuille alueille. Laitteen alhainen melutaso vähentää merkittävästi ympäristön melusaastetta. Lisävarusteena saatavien vesisumujärjestelmän (pölynhallintaan) ja porausmelun vaimentimen ansiosta kone sopeutuu kaupunkityömaiden tiukimpiinkin ympäristövaatimuksiin. 

"Laite on erittäin monipuolinen ja muunneltava laajan lisävarustevalikoimamme ansiosta. Tästä hyvänä esimerkkinä on perinteisen porapuomin tilalle saatava pikakiinnitteinen kiilapuomi. Se on yleistynyt nopeasti, kun kaupunkiympäristöissä kallio yhä useammin kiilataan rikki räjäyttämisen sijaan. Olemme itse asiassa markkinoiden ainoa toimija, jolla on tarjota tällainen integroitu poraus- ja kiilausratkaisu", toteaa eScorpionin kehitysprojektista vastannut tuotekehitysjohtaja Petri Lehtinen.

Jatkuvaa työskentelyä ilman kompromisseja

Koneen ytimessä on turvallinen ja pitkäikäinen 120 kWh LFP-akku. Yhdellä latauksella pystytään poraamaan noin 3–4 tuntia, mikä vastaa jopa 150–200 metrin porausta. eScorpionin todellinen etu on sen joustavuus: konetta voidaan ylläpitoladata työn aikana tavallisella 22 kW (Type-2) työmaavirtapistokkeella, mikä mahdollistaa tauottoman työskentelyn ilman akun loppumista. Tarvittaessa 93 kW CCS-pikalataus lataa akun tyhjästä täyteen alle kahdessa tunnissa.

Pienemmät kustannukset ja ylivoimainen ketteryys 

Sähkökäyttöisyyden ansiosta koneen käyttö- ja huoltokustannukset ovat merkittävästi polttomoottorikoneita alhaisemmat. Kalliita polttoainekuluja ei ole, ja sähkömoottorin yksinkertainen rakenne vähentää huoltokohteiden määrää sekä pidentää huoltovälejä, mikä suoraan vähentää seisokkeja ja parantaa tuottavuutta. Erittäin ketterä, 10 000 kiloa painava ja 350 astetta kääntyvällä ylävaunulla varustettu laite liikkuu ja operoi vaivatta kapeissakin kohteissa ja vaikeakulkuisessa maastossa. 

"Olemme erittäin ylpeitä voidessamme tuoda markkinoille laitteen, joka vastaa alan kasvaviin ympäristö- ja tehokkuusvaatimuksiin. Toimintamme kantava missio on 'We keep rock moving', ja eScorpion todella kiteyttää tämän. Tarjoamme asiakkaillemme sähköistetyn laitekonseptin, joka tarvittaessa muuntuu työmaan mukaan ja vastaa modernin kalliorakentamisen tarpeisiin”, toteaa Stonepowerin kansainvälisestä myynnistä ja toimitusjohtajan tehtävistä vastaava Mikko Mäkimattila.

13.10.2026 11.17KH-Koneilta tehdasvalmis Brock-imulakaisuauto
12.10.2026 15.30Minirock: Caterpillar laajentaa pienten kaivukoneiden valikoimaa kolmella uutuudella
12.10.2026 9.00NCC myy Industry-liiketoiminta-alueen 8,2 miljardilla Ruotsin kruunulla ja keskittyy entistä vahvemmin rakentamisliiketoimintaan
09.10.2026 20.00KATSO TÄSTÄ 9.10. LÄHETYS! Laaja raportti Helsingin Maatalouskonemessuilta - koneita ja kohtaamisia
06.10.2026 11.00Jon Lind on nimitetty Terratechin ja Steelwristin uudeksi toimitusjohtajaksi - Stefan Stockhaus siirtyy neuvonantajan rooliin
05.10.2026 10.00Sakatin kaivoshankkeen Natura 2000 -verkostolle aiheutuvien heikennysten korvaamista koskevaa suunnitelmaa on täydennettävä
02.10.2026 21.00KATSO TÄSTÄ 2.10. LÄHETYS! Lokakuu vauhtiin kuljetus, maanrakennus ja metsäalalla
28.09.2026 11.00Circulation ostaa Piharatamon liiketoiminnan - tavoitteena vahva kiertotalous- kuljetuspalveluiden kokonaisuus Uudellemaalle
25.09.2026 22.00KATSO TÄSTÄ 25.9. LÄHETYS! Laaja raportti Suomen suurimmilta Aurauspäivlltä & Stadin Mörinöiltä
23.09.2026 9.45Sandvik esittelee uuden sähkökäyttöisen Commando DC310RiE -porauslaitteen

Siirry arkistoon »