Sandvikin uusi My Sandvik Geo -ratkaisu tuottaa reaaliaikaisesti geologista tietoa tehostamaan louhintaa

28.05.2026 11.11

My_Sandvik_Geo.jpg

Sandvik esittelee uuden My Sandvik Geon – edistyksellisen pilvipohjaisen digitaalisen palvelun, joka jalostaa porausdatasta käyttökelpoista geologista ja geoteknistä tietoa päätöksenteon tueksi. Ratkaisu tukee louhos- ja kaivostoimintaa lähes reaaliaikaisella tiedolla kallio-olosuhteista, mikä luo edellytykset paremmalle  suunnittelulle, poraus- ja räjäytystöiden laadulle sekä louhinnan tuottavuudelle.

Louhokset ja kaivokset pyrkivät jatkuvasti toimintansa tehostamiseen ja riskien vähentämiseen; tälle tärkeä edellytys on kallio-olosuhteiden nopea ja tarkka ymmärtäminen. My Sandvik Geo prosessoi porauslaitteen raakadatasta, kuten porauksen aikaisista mittauksista (MWD) ja porauskoordinaateista käyttökelpoista tietoa esimerkiksi kiven lujuudesta, rakoilusta, kallion päällä olevista irtokerroksista ja porauksen tarkkuudesta. My Sandvik Geo näyttää myös porauskaavion ja todellisen toteutuman väliset erot.

Porausdatasta käyttökelpoista tietoa

My Sandvik Geo organisoi porausdatan neljään selkeään vaiheeseen. Lähtökohtana on porauslaitteen keräämä raaka signaalidata (Data level). Seuraavalla, ns. informaatiotasolla (Information level) signaalit muutetaan esimerkiksi kiven kovuutta, epäjatkuvuuksia ja irtokerroksia kuvaaviksi suureiksi. Näiden perusteella My Sandvik -järjestelmään generoidaan geologisia malleja (Knowledge level). Lopuksi My Sandvik Geo luo toimenpidesuosituksia strategisen päätöksenteon ja jatkuvan parantamisen perusteeksi (Wisdom level). Prosessi tuottaa geologeja, louhintainsinöörejä, suunnittelijoita ja työnjohtoa varten luotettavat perusteet toiminnan optimoinnille.

Olennaisia etuja louhintaan

My Sandvik Geo parantaa merkittävästi poraus- ja räjäytystöiden laatua. Se tuottaa tarkkaa tietoa kiven lujuudesta räjäytysten optimointiin, parantaa turvallisuutta rakoilua ja onkaloita koskevalla tiedolla, parantaa poraustöiden laatua porauksen tarkkuutta kuvaavalla datalla sekä tehostaa räjähteiden ja muiden materiaalien käyttöä. Järjestelmä näyttää reaaliaikaisesti mahdolliset poikkeamat louhintasuunnitelmasta, joten henkilöstö pystyy nopeasti korjaamaan virheet ja varmistamaan työn laadun. Palvelu integroituu saumattomasti muihin Sandvikin pilvipohjaisiin digitaalisiin ratkaisuihin. Järjestelmästä voidaan myös viedä tietoa suunnitteluohjelmistoihin, kuten Deswikiin. Ratkaisun käyttöönotto on helppoa ja se soveltuu Sandvikin maanpäällisille, päältäiskeville i-sarjan porauslaitteille. Palvelun käyttöönoton jälkeen porausdata siirtyy automaattisesti pilvipalveluun, ja se esitetään helppotajuisesti visualisoituna.

Kaivosurakoinnin moniosaaja E. Hartikainen Oy on hyödyntänyt My Sandvik Geoa kaivosolosuhteissa kehittääkseen louhinnan tarkkuutta ja tehokkuutta. My Sandvik Geon kenttätesteissä keskityttiin nostamaan geologisen tiedon tarkkuus seuraavalle tasolle porausdataa hyödyntäen. Kenttätestit todensivat ratkaisun edut käytännössä ja osoittivat palvelun helppokäyttöisyyden.


Katso ylläoleva video kuullaksesi lisätietoja My Sandvik Geosta sekä miten E. Hartikainen hyödyntää ratkaisua louhintasuunnitelmien ja -prosessien optimoinnissa.

12.06.2026 21.00KATSO TÄSTÄ 12.6. LÄHETYS! Vauhdikas uutispaketti kuljetus, maarakennus ja metsäalan asiaa
09.06.2026 8.30Hyviä uutisia! ammattilehti.fi on nyt rekisteröity tavaramerkki
08.06.2026 9.00Novatron Oy ostaa Geolaser Oy:n - GeoMax tuotteiden edustus Novatronille
05.06.2026 20.00KATSO TÄSTÄ! Kesäkuun ensimmäisen viikon kuljetus, maarakennus ja metsäalan mielenkiintoista asiaa
03.06.2026 12.00Louhintahiekka toteuttaa Turun itäisen rantalaiturin korjauksen
02.06.2026 11.00INFRAn Paula Laukkasen mukaan saavutettavuus ja energiaverkot ratkaisevat Itä-Suomen uuden kasvun
29.05.2026 22.00KATSO TÄSTÄ! Toukokuun viimeisen viikon kuljetus, maarakennus ja metsäalan uutisia
28.05.2026 11.11Sandvikin uusi My Sandvik Geo -ratkaisu tuottaa reaaliaikaisesti geologista tietoa tehostamaan louhintaa
26.05.2026 11.00Maarakennusalan kustannukset nousivat 4,1 % huhtikuussa 2026 vuoden takaisesta
25.05.2026 12.00Komatsu koeajopäivät Suomen Rakennuskoneen Vantaan toimipaikassa 29.-30.5.

Siirry arkistoon »