Sandvik esittelee uuden sähkökäyttöisen Commando DC310RiE -porauslaitteen

23.09.2026 9.45

Sandvik-DC310RiE-keyvisual_Full_resolution_JPEG.jpeg

Sandvik on esitellyt sähkökäyttöisen Commando™ DC310RiE -laitteen maanpäälliseen päältäiskevään poraukseen. Nollapäästöinen porauslaite tarjoaa erinomaisen poraustehon, käyttäjäystävällisen toiminnan ja korkean tuottavuuden kaupunkikohteissa, maanalaisessa rakentamisessa sekä muilla työmailla, joissa vähäpäästöisyys on keskeinen vaatimus.

Porauslaitteessa on sähköinen voimalinja, joten laite ei tuota paikallispäästöjä siirtoajon eikä porauksen aikana. Porauslaite kytketään kaapelilla suoraan sähköverkkoon ja poraus tapahtuu kaapelin kautta. Laitteeseen on saatavana myös kaapelikela, joka tehostaa kaapelin käsittelyä ja siten helpottaa työskentelyä muuttuvissa työmaaolosuhteissa. Lisävarusteena saatava akkupaketti helpottaa siirtoajoja työmaalla.

”Commando™ DC310RiE on varustettu päivitetyllä RD212-porakoneella, joka nostaa suorituskyvyn uudelle tasolle laitteen kokoluokassa”, sanoo tuotepäällikkö Eva-Leena Varpe Sandvikilta ja jatkaa: ”Hallintalaitteet ja porausprosessit ovat Commando™ -tuoteperheestä tutut, joten operaattoreiden on helppo siirtyä tuottavaan sähköiseen poraukseen.”

Laitteen kompakti rakenne ja hyvä ulottuvuus tukevat työn tehokkuutta ja tuottavuutta. Monipuolisilla lisävarusteilla, kuten NoiseShield-melusuojalla, laite tarjoaa toimivan ratkaisun erilaisten projektien vaatimuksiin. Laitteen täyssähköisyys tarkoittaa pienempää kunnossapidon tarvetta, koska moottoriin liittyviä huoltokohteita on vähemmän.

Sandvik on ollut jo vuosikymmeniä maanalaisten kaivoslaitteiden sähköistämisen edelläkävijä. Commando™ DC310RiE on Sandvikin ensimmäinen täyssähköinen laite maanpäälliseen päältäiskevään poraukseen ja merkittävä askel Sandvikin sähköistämispolulla. Kun täyssähköisyys yhdistetään koeteltuun porausteknologiaan, luotettavaan käytettävyyteen ja joustaviin varustelumahdollisuuksiin, tuloksena on toimiva ratkaisu niin nykypäivän kaupunki- ja infratyömaille kuin tulevaisuuden vaatimuksiin.

06.10.2026 11.00Jon Lind on nimitetty Terratechin ja Steelwristin uudeksi toimitusjohtajaksi - Stefan Stockhaus siirtyy neuvonantajan rooliin
05.10.2026 10.00Sakatin kaivoshankkeen Natura 2000 -verkostolle aiheutuvien heikennysten korvaamista koskevaa suunnitelmaa on täydennettävä
02.10.2026 21.00KATSO TÄSTÄ 2.10. LÄHETYS! Lokakuu vauhtiin kuljetus, maanrakennus ja metsäalalla
28.09.2026 11.00Circulation ostaa Piharatamon liiketoiminnan - tavoitteena vahva kiertotalous- kuljetuspalveluiden kokonaisuus Uudellemaalle
25.09.2026 22.00KATSO TÄSTÄ 25.9. LÄHETYS! Laaja raportti Suomen suurimmilta Aurauspäivlltä & Stadin Mörinöiltä
23.09.2026 9.45Sandvik esittelee uuden sähkökäyttöisen Commando DC310RiE -porauslaitteen
22.09.2026 12.00Myönnettyjen rakentamislupien kuutiomäärä kasvoi 16 % vuoden takaisesta heinäkuussa 2026
18.09.2026 23.00KATSO TÄSTÄ 18.9. LÄHETYS! Neljän tunnin raportti IAA Transportation -kuljetusmessuilta Saksasta - lisäksi työkonepuolen kotimaan kuulumisia ja puintikauden kuulumisia
18.09.2026 8.00Akaan kaupunki on myöntänyt rakennusluvan FCDC:n datakeskushankkeelle
17.09.2026 8.00Business Finland vauhdittaa mineraalialan kasvua: Tavoitteena Suomen aseman vahvistaminen

Siirry arkistoon »