Geolämpöä kiinteistöihin - Caverion ja St1 Lähienergia yhdistävät nyt osaamisensa suurkiinteistöjen maalämpöprojekteissa

27.03.2023 9:33

triplapasila.jpg

Caverion ja St1 Lähienergia kehittävät geolämpöliiketoimintaa ja aloittavat yhteistyön edistyksellisten maalämpöhankkeiden toteutuksessa kiinteistöille. Yhteistyö perustuu vahvaan strategiseen kumppanuuteen, johon Caverion tuo talotekniikan ja lämpöpumpputeknologian osaamisen ja St1 Lähienergia puolestaan geologian, geofysiikan sekä poraamisteknologian asiantuntemuksen.  

”Yhteistyön myötä pystymme tuottamaan entistä kilpailukykyisempiä ratkaisuja esimerkiksi taloyhtiöiden ja liikekiinteistöjen lämmitykseen. St1 jatkaa vahvasti geotermisen lämmöntuotannon kehittämistä. Kehittyneillä geolämpöratkaisuilla tulee olemaan merkittävä rooli päästöttömään lämmöntuotantoon siirryttäessä”, sanoo Miika Johansson, johtaja, Uusiutuva energia, St1 Nordic Oy.  

Osana yhteistyösopimusta Caverionille siirtyy yhdeksän henkilöä St1 Lähienergian lämpölaitosten asennus- ja projektinjohdon yksiköstä.  

”Olemme erityisen iloisia kumppanuudestamme St1:n kanssa. Yhä useampi asiakas on kiinnostunut maalämmön hyödyntämisestä, ja voimme tarjota entistä monipuolisemmin kestäviä ratkaisuja uusiutuvan energian käyttöön. Yhdessä St1:n kanssa voimme toteuttaa merkittävän kokoluokan maalämpöratkaisuja ja edistää energiaviisautta kiinteistö kerrallaan”, Caverion Suomen divisioonajohtaja Ville Tamminen korostaa. 

St1 Lähienergian toiminta jatkuu keskeytyksettä, eikä muutoksella ole vaikutusta asiakkaiden käynnissä oleviin tai suunnitteilla oleviin geolämpöhankkeisiin. 

Energiantuotannon vihreä siirtymä edellyttää niin ennakkoluulotonta kehitystyötä kuin merkittäviä investointeja uusiin päästöttömiin energiaratkaisuihin. Maalämpö on yksi keskeisiä päästöttömän energian muotoja ja se säästää sekä energiaa että ympäristöä.   

02.06.2023 20:30KATSO TÄSTÄ 2.6. LÄHETYS - Ammattilehden Hyviä uutisia! tarjoaa kuljetus-, maarakennus- ja metsäalan tuoreet kuulumiset
01.06.2023 13:08Kamrock ostaa Telamurskan liiketoiminnan
31.05.2023 10:00Rakentamisen liikevaihto ei muuttunut huhtikuussa 2023 vuodentakaisesta
30.05.2023 16:00Epiroc lanseerasi uuden pintapuolen SmartROC T25 -poravaunun -älykäs poravaunu älykkäämpiin operaatioihin
30.05.2023 11:00Suomen on juuri nyt tehtävä kaikkensa EU:n CEF-tierahoituksen kotiuttamiseksi, muistuttavat SKAL ja INFRA.
29.05.2023 12:15Rototiltille kaksi suunittelupalkintoa
29.05.2023 10:29engcon laajentaa CAT-yhteensopivuutta loppuvuodesta
28.05.2023 11:00INFRA ja SKAL: Suomi ehtii vielä terästäytyä EU:n väylärahoituksen hakemisessa - on toimittava viipymättä
27.05.2023 16:00Kuljetus 2023 -suurtapahtumassa yli 13 000 kävijää
26.05.2023 22:30KATSO TÄSTÄ ERIKOISLÄHETYS KULJETUS 2023 NÄYTTELYSTÄ - Ammattilehden Hyviä uutisia! tarjoaa kuljetus-, maarakennus ja metsäalan tuoreet kuulumiset

Siirry arkistoon »