Valmet toimittaa automaatiojärjestelmän Sibanye-Stillwaterin tytäryhtiön Keliberin litiumjalostamolle Kokkolaan

19.04.2023 10:00

keliber1.jpg

Valmet toimittaa Valmet DNA -automaatiojärjestelmän Sibanye-Stillwaterin tytäryhtiön Keliberin litiumhankkeeseen Kokkolaan.

Tilaus sisältyy Valmetin vuoden 2023 ensimmäisen neljänneksen saatuihin tilauksiin. Litiumjalostamon rakentaminen on alkanut maaliskuussa 2023.

”Akkukemikaalit ovat mielenkiintoinen prosessialue, jolla on paljon potentiaalia tulevaisuudessa. Automaatiolla on tärkeä rooli prosessin luotettavuudessa, käytettävyydessä ja suorituskyvyssä. On hienoa, että Keliber luotti meihin ja valitsi Valmet DNA:n pääautomaatiojärjestelmäkseen”, sanoo myyntipäällikkö Arto Mäkinen Valmetin Automaatiojärjestelmät-liiketoimintalinjalta.

”Valmet DNA -automaatiojärjestelmä sopii täydellisesti uuteen vaativaan akkukemikaalien tuotantoon. Hajautettujen ohjausjärjestelmien tekninen kyky ja Valmetin digitaaliset palvelut vastaavat odotuksiamme uudessa ja vaativassa prosessissa poikkeuksellisen hyvin. Moderni käyttöliittymä ja järjestelmän korkea käytettävyys mahdollistavat tuotantotavoitteiden saavuttamisen. Lisäksi Valmet pystyy tukemaan pitkäaikaista toimintaamme, kestävää kehitystä ja tehokkuustavoitteitamme tarjoamalla optimointi- ja simulointimahdollisuuksia sekä asiakaspalvelua paikallisesti ja etänä”, sanoo Keliberin sähkö- ja automaatiopäällikkö Juha Kerttula.

Teknistä tietoa toimituksesta

Valmetin toimitus sisältää Valmet DNA -käyttöliittymän kahdennetulla järjestelmällä. Toimitettavissa kenttäväylissä käytetään Valmet I/O -liityntöjä. Moottorit liitetään Profinetillä ja aliasemien suojareleet IEC61850:lla. 

Valmet toimittaa virtuaalisen Windows-työaseman, kunnonvalvonnan, kenttälaitteiden hallintatyökalun, Valmet DNA historian -järjestelmän, erillisen demojärjestelmän, sovellusten simulointijärjestelmän ja käyttöliittymän koulutussimulaattoriin. Toimitukseen kuuluu käyttäjäkoulutus.

Tietoa asiakkaasta Keliber Oy

Keliber Oy aikoo litiumhankkeellaan tuottaa ensimmäisenä Euroopassa akkulaatuista litiumhydroksidia omista kaivosesiintymistään. Keliber on monikansallisen kaivos- ja metallinjalostuskonserni Sibanye-Stillwaterin tytäryhtiö. Keliberin toiseksi suurin osakkeenomistaja on Suomen valtion omistama Suomen Malminjalostus Oy, joka kehittää litiumhydroksidiakkujen arvoketjua.

02.06.2023 20:30KATSO TÄSTÄ 2.6. LÄHETYS - Ammattilehden Hyviä uutisia! tarjoaa kuljetus-, maarakennus- ja metsäalan tuoreet kuulumiset
01.06.2023 13:08Kamrock ostaa Telamurskan liiketoiminnan
31.05.2023 10:00Rakentamisen liikevaihto ei muuttunut huhtikuussa 2023 vuodentakaisesta
30.05.2023 16:00Epiroc lanseerasi uuden pintapuolen SmartROC T25 -poravaunun -älykäs poravaunu älykkäämpiin operaatioihin
30.05.2023 11:00Suomen on juuri nyt tehtävä kaikkensa EU:n CEF-tierahoituksen kotiuttamiseksi, muistuttavat SKAL ja INFRA.
29.05.2023 12:15Rototiltille kaksi suunittelupalkintoa
29.05.2023 10:29engcon laajentaa CAT-yhteensopivuutta loppuvuodesta
28.05.2023 11:00INFRA ja SKAL: Suomi ehtii vielä terästäytyä EU:n väylärahoituksen hakemisessa - on toimittava viipymättä
27.05.2023 16:00Kuljetus 2023 -suurtapahtumassa yli 13 000 kävijää
26.05.2023 22:30KATSO TÄSTÄ ERIKOISLÄHETYS KULJETUS 2023 NÄYTTELYSTÄ - Ammattilehden Hyviä uutisia! tarjoaa kuljetus-, maarakennus ja metsäalan tuoreet kuulumiset

Siirry arkistoon »